Jaký je význam koordinačních schopností u hráčů fotbalu?

25.12.2018

Dovoluji si tu zveřejnit práci úžasného trenéra mládeže působícího mimo jiné i v Regionální fotbalové akademii v Pardubicích, který má vystudouvanou UEFA YOUTH ELITE licenci,

Daniela France.


Koordinační schopnosti synonymum obratnost či informační schopnosti patří do motorických/pohybových schopností. Tato schopnost je vrozená, a proto je velmi důležité, abychom ji pravidelně rozvíjeli v každé tréninkové jednotce, a to nejčastěji ve spojení se schopnostmi rychlostními.


Pokud mluvíme o koordinaci, pak máme na mysli, že se snažíme u hráčů dosáhnout vysoké "pohybové kultury" kdy vnějším projevem je časové sladění pohybů v jednotlivých segmentech těla. Jde o ekonomičnost a preciznost pohybu s míčem i bez míče, která není deformována únavou a časoprostorovým tlakem soupeře. Opakem je "neohrabost, kostrbatost" například při běhu nebo při provádění herních dovedností v samotné hře, která je viditelná na nižších výkonnostních úrovních.

Z tohoto vyplývá, že koordinační/obratností schopnosti nejsou jedinou schopností ovlivňující herní výkon ve fotbalu. Vždy tedy spolupůsobí s kondičními a hybridními rychlostními schopnostmi na herním výkonu hráče. Navíc při fotbalové lokomoci nebo spíše herním výkonu lze spatřit propojování jednotlivých koordinačních schopností:


1. Diferenciační/kinestetická- "schopnost jemně rozlišovat a nastavovat silové, prostorové a časové parametry pohybu ve hře". Mluvíme o sladěném pohybu o jakési pohybové lehkosti, kterou vidíme na hráči při hře.


2. Orientační schopnost- "schopnost určovat a měnit polohu a pohyb těla v prostoru a čase, a to vzhledem k hernímu poli nebo pohybujícím se spoluhráčům, soupeři nebo míči." Mluvíme o tom, že hráč si dokáže například nabíhat opakovaně do správného prostoru nebo že hráč včas obsadí soupeře.


3. Reakční schopnost - "schopnost zahájit pohyb na daný podnět v co nejkratším čase". Umění rychle a správně číst hru s adekvátním taktickým rozhodnutím.


4. Rytmická schopnost- "schopnost postihnout a motoricky vyjádřit rytmus v proměnlivé pohybové činnosti hráče".


5. Rovnováhová schopnost- "schopnost udržovat celé tělo ve stavu rovnováhy, respektive rovnovážný stav obnovovat ji". Hráč neustále v každé poloze upravuje tonus svalových skupin tak aby rovnováha byla neustále obnovována, tato schopnost je dominantní při (běhu, sprintu, akceleraci, deceleraci, rotacích apod.)


6. Schopnost sdružování - "schopnost organizovat pohyby jednotlivých segmentů těla účelně, spojovat je a kombinovat a navíc k tomuto ještě ovládat míč". Dominuje například v útočných herních činnostech, kde hráč musí spojit pohyb s ovládáním míče (vedení, přihrávání, obcházení, střelba apod.).


7. Schopnost přestavby - "schopnost adaptovat a přebudovat pohybovou činnost". Je to nejzásadnější schopnost z koordinačních schopností. Hráč se musí adaptovat a rychle měnit taktické rozhodnutí v herním poli a současně musí vhodně propojovat výše zmíněné koordinační schopnosti 1 až 6 v rámci požadavků herní situace. O takovém hráči mluvíme jako pohybově nadaném s perspektivou dále rozvíjet potenciál v podobě talentu.


Z výše uvedeného lze konstatovat, že kvalitativní úroveň koordinačních schopností a míra rozvoje kondičních schopností určují výslednou kvalitu herních dovedností, která je u českých hráčů na elitní úrovní osvojená na nižší kvalitativní úrovni v porovnání s konkurencí.


Pokud tedy víme, že výsledným projevem koordinačních schopností je preciznost a energetická ekonomičnost pohybu a dále přizpůsobování se herním podmínkám (vysoce intenzivní pohybové zatížení) je nutné tuto schopnost vhodně formovat již v období zlatého věku učení se dovednostem (6 - 12 let) kdy v první fázi zaměříme výběr cvičení na rozvoj tzv. všeobecné koordinace/všestrannosti a od puberty (11-12let) dominantně na speciální/fotbalovou koordinaci.

Při rozvoji koordinace bychom rádi u hráčů dosáhli následujících adaptací: a) rychle a správně reagovatna podněty v herních situacích - umění rychle číst hru, je zde jasné propojení s percepčními dovednostmi. b) schopnost si osvojovat nové pohybyzejm. fotbalových dovedností. c)vysoká úroveň nitrosvalové koordinace- přesné informace, které proudí z mozku skrze nervy o tom, jak rychle, kdy, jakou silou, v jakém množství a na jak dlouhou dobu se mají jednotlivé motorické jednotky ve svalu zapojit do pohybu. Mluvíme o ekonomice pohybu, například správný timing přihrávky nebo nabíhání. d) schopnost adaptace- přizpůsobovat a měnit pohybovou činnost na základě požadavků herní situace. Herní dovednosti tak nejsou deformovány únavou nebo tlakem soupeře. 




trenérJŘ

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky